Château Pédesclaux, prestiżowe etui dla wyjątkowych win

Jak zachować oryginalny charakter XIX wiecznej budowli, jednocześnie odzwierciedlając dzisiejszą epokę? Na to pytanie, odpowiedział nam Jean-Michel Wilmotte, jeden z najbardziej wpływowych architektów naszych czasów.

Prace restauracyjne w Château Pédesclaux, zostały podjęte w 2009 roku i trwały przez pięć lat. Ich efekt jest wyjątkowy: oryginalna fasada zamku została z szacunkiem uwydatniona przez dodanie przeźroczystej i delikatnej szklanej konstrukcji, wdzięcznie łącząc tradycję i współczesność.

Château Pédesclaux

Projekt Wilmotte’a wprowadził rownież produkcję wina do serca domeny, przez zespolenie nowoczesnej konstrukcji chais z zamkiem i jego otoczeniem. XXI wieczne budowle Pédesclaux są wyczynem technologii, narzędziem kunsztu winiarskiego, jak i dziełem architektonicznych samym w sobie.

W nowym grawitacyjnym chai, wszystko zostało przemyślane by zachować aromat winogron, wykluczono użycie jakiejkolwiek pompy. 

Stworzenie specjalnych pomieszczeń z obniżoną temperaturą ma podwójny cel. Obniżenie temperatury sprzyja procesowi maceracji grona. Zimno służy dyfuzji koloru jak i aromatów moszczu. Dzięki tym procesom, ekstrakcja, rozpoczyna się w  jak najdelikatniejszy sposób. Pomieszczenia te dają rownież możliwość optymizacji pracy w winnicy. Ludzie zbierający winogrona jak i sortownicy, dzięki niskiej temperaturze pomieszczeń mogą pracować w swoim własnym tempie.

Grawitacyjne chai w Château Pédesclaux

58 dwukomorowych kadzi pozwala na indywidualna winifikacje zbiorów z każdej parceli, pomagając wzbogacić paletę smaków podczas asamblażu. Jest to tym bardziej interesujące, że Pédesclaux posiada wielce zróżnicowane terroir w obrębie apelacji Pauillac.

Sala degustacji w Château Pédesclaux

 

Zobacz wina Château Pédesclaux w kolekcji WineMeMore