Punktacja wina

Wybór wina to przede wszystkim decyzja subiektywna oparta na naszych indywidualnych upodobaniach, ulubionym stylu, aromatach i smakach.

Obiektywnie, każde z wyselekcjonowanych przez WineMeMore win ocenili również wysoko najbardziej prestżowi krytycy branży winiarskiej. Ich zgodność potwierdza jakość i wyjątkowość proponowanych trunków. 

Poniżej znajdziecie kryteria i skale ich ocen.

  Robert Parker Score

 

Robert Parker, jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci w winiarskim świecie. Degustator i krytyk win, założyciel Wine Advocat. Jego ranking odnotowuje skalę jakości win od 50 do100 punktów.

Sam Parker uważa, że system punktacji do 20 punktów nie zapewnia elastyczności w ocenie win, a często skompresowane noty są zawyżane.

Sposób oceny:

96 - 100: Niezwykłe wino o głębokim i złożonym charakterze, prezentujące wszystkie cechy oczekiwane od klasycznego wina. Wina z tego kalibru są warte szczególnego wysiłku, aby je znaleźć, zakupić i skonsumować

90 - 95: Wyjątkowe wino o wyjątkowej złożoności i charakterze. Krótko mówiąc, są to wspaniałe wina

80 - 89 : Ledwie powyżej średniego do bardzo dobrego wina o różnych stopniach finezji i smaku, a także charakteru bez zauważalnych wad

70 - 79: Średnie wino z małym rozróżnieniem, z wyjątkiem tego, że jest solidnie wykonane. W gruncie rzeczy proste, niewinne wino

60 - 69: Wino poniżej średniej zawierające zauważalne braki, takie jak nadmierna kwasowość czy nadmierne garbniki, brak aromatu lub ewentualnie brudne aromaty

50 - 59: Wino uznane za niedopuszczalne

 

Wine Spectator Score

Druga co do ważności ocena win to amerykański magazyn Wine Spectator. Tu wina oceniane są przez redaktorów w “ciemno”. Każdy numer magazynu zawiera od 400 do 1000 recenzji win. Wine Spectator stawia sobie wysokie standardy i polega na ogromnej wiedzy swoich redaktorów degustatorów.

Sposób oceny:

95 - 100: Rarytas, klasyk świetne wino

90 – 94: Znakomite wino o wysokim charakterze

85 – 89: Bardzo dobre wino o szczególnych właściwościach

75 – 79: Przeciętne wino do picia. Może mieć drobne skazy

50 – 74: Niezalecane

 

James Suckling Score

James Suckling amerykański dziennikarz i krytyk winiarski od ponad trzech dekad. Rocznie jego ekipa ocenia ponad tysiąc referencji win z całego świata. Jego główną zasadą jest przemieszczanie się do winnic. Wina zasługują na więcej niż na prostą note czy krytykę w gazecie. Jego ekipy podróżują po winnicach świata, widzą właścicieli domen jak i procesy produkcji i całej winifikacji.

Sposób oceny:

Powyżej 95 punktów wino należy wypić w całości ! 

Wino ocenione na 90 punktów lub więcej jest winem, które będzie wyjątkowym zakupem.

Jeśli chodzi o wina oceniane na 88 punktów trzeba zachować ostrożność przy zakupie. 

Wina z beczek oceniane są w zakresie dwu punktowym od 90 – 91 punkty lub 92 – 93 punkty … 

Antoni Galloni Score

Antonio Galloni jest założycielem marki Vinous, która stała się jedną z najbardziej szanowanych publikacji o winach na całym świecie. Vinous stał się wizją współczesnej winiarskiej publikacji. Oferuje obszerne omówienie produktów, filmy z winiarzami, interaktywne mapy, rekomendacje najlepszych restauracji, jak i inne publikowane  w codziennym strumieniu artykuły. Jest obecny w 80 krajach świata winiarskiego.  

Sposób oceny:

96 - 100: Wyjątkowe. Głębokie i poruszające emocjonalnie wino, które jest przykładem najlepszych atrybutów tego rodzaju. To są wielkie, kultowe wina.

90 - 95: Wybitne. Wino o niezwykłej osobowości i szlachetności, które warto poznać.

85 - 89: Doskonałe. Mocne wino o prawdziwym charakterze, zapewniające bardzo przyjemne delektowanie.

80 – 84: Średnie. Wino bez wad, ale bez rozróżnienia

75 - 79: Poniżej średniej. Wino z co najmniej jedną zauważalną wadą

Poniżej 75: Nie warte twojego czasu.

Decanter Score

W winiarskim świecie jest to jeden z najważniejszych magazynów winiarskich, piszący o wszystkich regionach świata. Odnajdziecie tu ogromną dawkę informacji. Ocena win notowana jest przez dzienikarzy ekspertów i jest jedną z najbardziej renomowanych ocen winiarskich świata.

Sposób oceny:

95 - 100: Wybitne

90 – 94: Szczególnie  polecane

86 – 89: Polecane

83 – 85: Dobre

76 – 82: Zadowalające

 

 Wine Enthusiast Score

 

To drugi co do wielkości magazyn winiarski. Opisuje wszystkie istniejące na świecie wina. Podobnie jak Decanter wina oceniane są w skali 100 punktowej przez wysokich ekspertow. Odnajdziemy tu opisy prawie wszystkich istniejących win jak i innych alkoholi. 

Sposób oceny:

98-100: Szczyt jakości – klasyk

94 – 97: Wielkie osiągniecie – wspaniałe

90 – 93: Wysoce zalecane – doskonałe

87 – 89: Dobra jakość – bardzo dobre

83 – 86: Odpowiednie do codziennego spożycia - dobre

80 – 82: Dobre do nieformalnych sytuacji – dopuszczalne

Wina otrzymujące ocenę poniżej 80 nie są polecane.