Grand Corbin Despagne Grand Cru w tradycji kultowego Saint-Émilion

Saint-Émilion village

Grand Corbin Despagne w tradycji kultowego Saint-Émilion

Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę słynnemu ze swoich cudów w VIII wieku, mnichowi bretońskiemu Émilion, który obrał ten przepleciony grotami region na miejsce swoich rekolekcji.  Przez wieki w wiosce osiadło kilka wspólnot religijnych, które przyciągnął kult Émilion, o czym świadczą istniejące po dzień dzisiejszy liczne klasztory, kaplice i kościoły. Pomiędzy VIII a XVIII wiekiem Benedyktyni, Augustianie, Franciszkanie, Dominikanie i Siostry Urszulanki zamieszkują w sercu miasta. Do dziś, największy w Europie wykopany w skale, monolityczny kościół Saint-Émilion jest nieodzownym przystankiem na drodze słynnej pielgrzymki Saint-Jacques-de-Compostelle.

Saint-Émilion to najstarsze miejsce związane z uprawą winorośli we Francji. Reputowane wina światowej sławy jak Château Angelus, czy Cheval Blanc są częścią apelacji Saint-Émilion. Dziś ten maleńki region posiada aż 300 Crus i własną klasyfikację Grands Crus, co świadczy o wyjątkowej jakości lokalnych win, a szczególnie wartości Merlot, który jest tu emblematycznym szczepem. Saint-Émilion to mozaika terroir różniących się z parceli na parcelę. To starannie pielęgnowany tradycja kunsztu winiarskiego, zbudowanego na empirystycznym bogactwie doświadczeń, od sposobu przycinania winorośli aż po pielęgnację wina w chai.

Reputację apelacji Saint-Émilion, zapisanej w 1999 roku przez UNESCO do Światowego Dziedzictwa Narodowego, stale potwierdzają bardzo wysokie oceny krytyków win, nieustający plebiscyt najlepszych restauracji i koneserów wina.

Właścicielem Château Grand Corbin Despagne jest już 7 generacja winiarzy z rodziny Despagne na tych prestiżowych ziemiach na północy apelacji Saint-Emilion. Ponad 200 lat temu Louis Despagne, dzierżawca w Cheval Blanc, zakupił pierwsze parcele w sąsiadującej miejscowości Grand Corbin. Jego syn powiększył posiadłość do prawie 20 ha, co jest jest aktualną powierzchnią. W 1954 roku Château Grand Corbin Despagne otrzymuje tytuł Grand Cru Classé w pierwszej klasyfikacji Crus de Saint-Émilion. François - na czele Château Grand Corbin Despagne od 1996 roku - expert biologii molekularnej wyspecjalizowany w mikrobiologii, enologii i ampelologii - przeprowadził szczegółowe badania gleby i stresu wodnego na terenie posiadłości, co pozwoliło określić tożsamość kultywacyjną 53 parceli, różniących się rodzajem i wiekiem winorośli, podkładkami szczepów, mikroklimatem. Dzięki tej granularnej znajomości terroir, Grand Corbin Despagne zarządza każdą parcelą indywidualnie i winifikuje zgodnie z jej potencjałem. Winnica uprawiana jest według zasad rolnictwa ekologicznego - nigdy nie użyto tu żadnego herbicydu - i posiada od 2005 roku Certyfikat AFAQ-AFNOR w ramach zrównoważonej gospodarki Charte Terra Vitis.

Zobacz wina Grand Corbin Despagne w kolekcji WineMeMore