W sercu winnicy Château Larrivet Haut-Brion : Ogród Upojenia

 

Z obszernej łąki graniczącej z biegnącym przez posiadłość potokiem Larrivet, przyciągają wzrok, niczym dojrzały owoc w przeddzień zbiorów, wysokie jaskrawoczerwone słupki. Są rozmieszczone tak, jakby podpierały wyimaginowaną winorośl, gdzie rosną aromaty, które można znaleźć w winach Château Larrivet Haut-Brion.

 

Ogród Upojenia w Château Larrivet Haut-Brion ©Soline PortmannZdjęcia  2017 ©Soline Portmann

 

Pomysł ten jest oryginalny i niespotykany w domenach winiarskich. Kiedy podczas degustacji spędzamy czas, opisując aromaty win, tutaj odnajdujemy je wszystkie w postaci kwiatów i liści, w sercu tej ogromnej instalacji o powierzchni 4000 m2, autorstwa projektantki krajobrazu i scenografki Soline Portmann.

« Pomysł polegał na przekształceniu osobliwości win w osobliwość artystyczną, poprzez grę z esencjami roślinnymi, wizualnymi i zapachowymi. Aby skomponować paletę roślinną zaczęłam od analogii wino / ogród. 

Inscenizacja kompozycji roślinnej i jej różnych esencji, przypomina sztukę łączenia w blendy owoców pochodzących z pracy z różnymi parcelami winnicy, niezbędnymi do opracowania wspaniałych win Larrivet Haut-Brion. Zainspirowałam się więc cechami organoleptycznymi każdego rocznika win LHB, i starałam się znaleźć ich tłumaczenie roślinne (aromatów, zapachów, kolorów i tekstur), dla win białych i czerwonych.

Wyboru roślin tworzących ogród dokonałam we współpracy z wyspecjalizowanymi szkółkarzami.

Wiosną paleta dominująca powiązana jest z białymi winami o odcieniach anyżu, migdałowej zieleni, złotej żółci, miodu, i roślinami o zapachach cytrusowych…

Latem akcent kładziony jest na czerwone wina, rubinowe barwy, maliny, a jesienią, w porze dojrzewania winogron, dominują tony tytoniu, czarnej porzeczki…

Także wybór roślin niskopiennych (pokrywających ziemię, cebulkowych, bylin, niskich krzewów, jagód) wynikał z faktu, że chcieliśmy, aby struktura słupków była czytelna nawet wtedy, gdy ogród jest w pełni wegetacji. »

Dla tej roślinnej transpozycji cech win Château Larrivet Haut-Brion zasadzono 7500 roślin przypominających białe wina i 15 000 bylin i traw przypominających czerwone wina.

 

Ogród Upojenia w Château Larrivet Haut-Brion ©Soline Portmann

 

“Chcę by mój ogród degustowano jak degustuje się moje wino”   

Emilie, najstarsza córka rodziny Gervoson, właścicieli Château Larrivet Haut-Brion od trzydziestu lat, stworzyła wyjątkowe miejsce, które odznacza się w krajobrazie enoturystycznym, odwiecznie skupionym na wizytach winnic i chais. Tutaj, Ogród Upojenia mobilizuje wyobraźnię i zmysły gości. Wizycie towarzyszy degustacja win odpowiadających sezonowej palecie roślinnej.

 

Zobacz wina Château Larrivet Haut-Brion w kolekcji WineMeMore