Caroline Frey, autorka "życzliwego winnictwa"

 

Kto sprostałby temu unikalnemu na świecie wyzwaniu: równocześnie wiernie odzwierciedlić dusze trzech pośród najbardziej prestiżowych terroirs, tworząc wspaniałe, czyste i autentyczne wina?

Trzeba było dyscypliny i wytrwałości zawodowego sportowca, trzeba było cierpliwości i pokorności rolnika, i trzeba było wrażliwości, pasji i zaangażowania młodej kobiety, żarliwej ekolożki, by doskonałość i długowieczność zagościły w emblematycznych winach Château La Lagune w Bordeaux, Château Corton C. w Burgundii, i w mitycznej domenie Paul Jaboulet Aîné, w Tain-l’Hermitage położonym w dolinie Rodanu.

Caroline Frey, autorka "życzliwego winnictwa" w Château La Lagune

Wiele pisano o jej uprzywilejowanym pochodzeniu, ale to rzetelnym poczuciem odpowiedzialności i naturalną więzią z ziemią Caroline Frey wywalczyła sobie miejsce w czołówce autorów jutrzejszego winnictwa we Francji. Świadoma i sumienna, konsekwentnie poprowadziła we wszystkich posiadłościach konwersję uprawy na ekologiczną i biodynamiczną, krok po kroku. A raczej twarzą w twarz. Jako niestrudzony pedagog, nie poprzestaje tłumaczyć i słuchać, zawsze starać się zrozumieć, jednocząc w ten sposób swoje ekipy i cały ekosystem pod sztandarem jakości i ekologii.

Caroline zrewolucjonowała prace w swoich winnicach, ale wystrzega się interwencjonizmu przy winifikacji i wychowywaniu wina, koncentrując na ułatwieniu najważniejszych gestów w cuvier i chais, na oddzielnej winifikacji owoców z każdej parceli i precyzji przy łączeniu powstałych win.

« Wino rodzi się w winnicy, nie w laboratorium »

Wykształcenie chemika organicznego i talent enologa, są jedynie kluczami Caroliny do lepszego zrozumienia praw natury i bogactwa świata roślin. Swoje dzieło buduje na solidnych fundamentach żywej gleby i szczęśliwych w swoim środowisku winoroślach. "To terroir musi wyrazić swoją tożsamość", nieskazitelność win i wierność miejscu ich urodzenia, to cel który Caroline osiąga z dużą dozą życzliwości i elegancji.

« Trzeba być szczęśliwym, by robić szczęśliwe wina! »

A Caroline, wyraźnie czerpie radość ze swojej pracy, odżywiając entuzjazm miłośników wina i przekazując swoją pasję następnemu pokoleniu winiarzy z rodziny Frey.

Zobacz wina Château La Lagune w kolekcji WineMeMore